Hurda Demir Kilosu

By | 18 Mart 2016
Hurda Demir Kilosu
2.82 (56.36%) 11 votes

Dünyada demir cevherleri yani madenlerde kayaların, taşların arasından demir çıkartılması, hurda demir kilosu ağırlıklı olarak tercih edildiğinde yapılan üretime nazaran, daha karlı bir hal almaya başladı. Diğer bir deyişle, ekonomik olarak yaklaşıldığında karlılık ifade eden alanlardan demir çıkarılması öyle ucuz ki, bu durum Türk demir çelik sektörüne pahalıya mal oluyor. Tüm üretim unsurları hesaplandığında, belirli giderler göz önünde bulundurulduğunda, demire karşılık hurda fiyatları daha önce üçte birken, şimdi dörtte bir oranında. Dünyada olduğu gibi, üretiminin yüzde yetmişini hurdadan sağlayan Türkiye için de cevherden üretim cazip hale geldi.

Maddi karlılık hedeflenerek planlandığında, değişime karlılık bazında entegre olmak, her şeyden önce özgür düşünmeyi gerektiriyor. Üretime ayrılan bütçe ve giderler, hiç zorlanmadan açıklanabileceği gibi, cevherden üretim yapan tesislerin küresel ekonomiye katkılarının bir göstergesi. Yani cevher üretimi, pazarlama, teknik destek ve organizasyon yapısı gibi etkenleri de içerir. Maliyet farklarından doğan avantajları değerlendirmeye yönelik kuruluşlar, ihracatçıları teşvik yönetimiyle, hurda demir kilosu ile çalışanların ilgisini demir rezervlerine çekmek isteyecektir. Dünyada demir üretiminde sekizinci, ihracatında ise yedinci sırada yer alan Türkiye bu anlamda yeniden değerlendirildiğinde, demir yataklarının talepleri karşılama potansiyeli çok da uzun vadeli değildir.

Geri dönüşüm mantığı ise belirli metallerin daha sonra tekrar kullanılması amacıyla toplanıp, teslim edilmesiyle alakalıdır. Toplanan demirlerin kazanca çevrilmesi hedeflenir. Son yıllarda inşaat sektörünün gelişmesi ile ve yıkılıp yerine yenisi yapılan binaların tercih edilmesiyle de alakalı olarak, hurda demir kilosu diğer hurdalara göre daha ucuzdur. Metal hurdalar eritme fabrikalarında ıslahı sonrasında, ülke ekonomisine kazandırılır. Çevre ve sanayi dostu bu yaklaşım, çözüm ortaklarıyla beraber hareket eder. Son noktayı koyan demir, ilk çıkış noktasında…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir